Anasayfa / HOME TEXTILE / Sizin renkleriniz uykusever mi uykusavar mı?

Sizin renkleriniz uykusever mi uykusavar mı?

* Türkiye’nin yeni boya markası Bi’Boya, iyi uykunun anahtarı olacak renk rehberini paylaştı. Peki hangi renkler uykuya dost, hangileri ise deliksiz uykuya giden yola çok uzak?

Kalekim’in yeni dijital uygulamalarıyla tüketici ve profesyonellerle buluşturduğu Bi’Boya’nın odak noktası, tüketici memnuniyeti. Uzun ve titiz araştırmalar sonucu günümüz eğilimleri ve tüketici ihtiyaçları gözetilerek geliştirilen Bi’Boya, ürünleri ile tüketicilerin beklentilerinin kusursuz bir şekilde karşılanmasını hedefliyor. Firmanın oluşturduğu renk rehberi, uyku sever ve uyku savar renkleri bizlere tanıtıyor.

Renklerin dinlendirici etkisi

Renklerin hayatımıza etkilerinin düşünülenden daha fazla olduğu biliniyor. Her ne kadar kişiler birbirinden farklı özelliklere sahip olsalar da, bilimsel araştırmalar bazı renklerin insanlar üzerindeki etkilerini kanıtlamış durumda. Özellikle de odanız için sakin ve dinlendirici bir ortam oluşturmak söz konusu ise, renklerin bu yöndeki etkisi yadsınamaz bir gerçek haline geliyor. Hangi renklerin dinlenmeyi ve daha huzurlu hissettirmeyi başarabildiğini kavradıktan sonra, yatak odanız ve dinlenme alanlarınız için dekorasyon seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Yaşam alanlarının en gizemlisine yolculuk
Pek çok insan yatak odasını sadece uyku saatlerinde kullanılan bir mekan olarak görüyor. Oysa sağlıklı yaşam için günde en az 8 saat geçirilen tek yer yatak odalarıdır. Yatak odasının kalitesi, tercih ettiğiniz yataktan, pencerenden süzülen ışığa, o ışığı odanıza alan perdeye kadar ruhunuzla iletişim halinde. Doğru duvar rengi, derin bir uykuya dalmanızı kolaylaştırmanın yanı sıra kaliteli bir uyku çekerek yeni güne de zinde uyanmanın da en önemli etkeni.

Doğal renklerle pozitif uyanma

Yatak odanızın duvar renkleri, uyku getireceği gibi uykunuzu da kaçırabilecek etkiye sahip. Eğer siz de günün yorgunluğunu atmak için iyi bir uyku çekmeyi hayal ediyorsanız, uyku durumunu koruyacak duvar boyası renk alternatiflerini tanımalısınız. Bu keşfe doğanın en sıcak rengi yeşil, mavi, gümüş, sarı ve turuncunun tonlarıyla başlayabilirsiniz. Pozitif uyanma ihtimalini yükselten bu renkler sayesinde uykunun tadına varacaksınız.

Yatak odası duvar renkleri arasında, gecede 7 saat 52 dakika uyku vaadi ile mavi karşınıza çıkarsa biliniz ki diğer renklere göre uykuyla ilişkiniz çok daha iyi olacaktır. Mavi, uyku denince her daim açık ara önde. Duvar rengi seçiminizdeki mavi, tansiyonunuzu ve kalp atış hızınızı düşürdüğü için keyifle uykuya dalmanızı sağlar. Ayrıca parlament mavisi olarak da tanımlanan gece mavisinin meditasyon etkisi oluşturması, mavi seçiminin artısı olarak karşımıza çıkıyor. Mavinin kardeşi olarak tanınan yeşil de iyileştirici özelliği ile tam bir enerji deposudur, iyi bir uyku ile ruhunuzu tazeler.

Kırmızı, beyaz ve sarıya dikkat!
Tavandaki duvar boyanızın uykunuzu kaçıracağı hiç aklınıza gelir miydi? Eğer yatak odasında kırmızıyı tercih ediyorsanız, uykuyu beklemeseniz iyi olur. Yoğun uyarıcı etkiye sahip kırmızı tam bir uykusavar. Kalbinizin daha hızlı atmasına yol açan kırmızıyla uykusuz gecelere hazırlıklı olmalısınız. Yatak odası duvar rengimiz ısrarla beyaz olsun diyorsanız, kirli beyaz ya da griye çalan bir ton kurtarıcınız olabilir. Ancak yatak odası duvar renkleri arasında beyaza yakın diye sarıyı tercih etmeyin. Sarı uyku için iyi bir yol arkadaşı değildir.

 

Cevapla